Wady refrakcji – krótkowzroczność

wrz 21, 2022 | 0 komentarzy

Co to jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność, inaczej miopia, to wada refrakcji, która polega na ostrym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, natomiast niewyraźnym tych, które znajdują się w oddali.

W oku krótkowzrocznym, podczas patrzenia na nieskończenie odległy przedmiot, przy rozluźnionej akomodacji, jego obraz nie powstaje na siatkówce, jak w oku normowzrocznym (oko normowzroczne = oko bez wady wzroku), ale PRZED nią. Rozluźniona akomodacja oznacza, że mięśnie rzęskowe, które odpowiadają za uwypuklanie soczewki ocznej i zmianę jej mocy, są rozluźnione. 

Korygowana jest przez soczewki „-”, czyli soczewki rozpraszające. „Odsuwają” one obraz przedmiotu na siatkówkę (dno oka). Im większa odległość między miejscem, gdzie powstaje obraz a siatkówką, tym większa krótkowzroczność.

Przyczyny krótkowzroczności 

Krótkowzroczność może być to spowodowana zbyt dużą siłą łamiącą układu optycznego oka (krótkowzroczność refrakcyjna) lub zbyt wydłużoną gałką oczną (krótkowzroczność osiowa). Krótkowzroczność osiowa jest najczęściej występującym rodzajem krótkowzroczności. To właśnie zwiększająca się długość gałki ocznej odpowiada za epidemię krótkowzroczności, a jest następstwem ciągłej pracy z bliska – laptop, smartphone etc. Sięgają po nie już kilkuletnie dzieci.

Krótkowzroczność może mieć podłoże genetyczne, więc jeżeli stwierdzono ją u Ciebie, zadbaj o regularne badanie wzroku u swoich dzieci. 

Jak możemy korygować krótkowzroczność?

Wadę tę możemy korygować za pomocą:

  • okularów korekcyjnych,
  • soczewek kontaktowych,
  • zabiegowi laserowej korekcji wzroku,
  • ortokorekcji. 

Jak widzi krótkowidz?

Bez korekcji wady osoba krótkowzroczna widzi nieostro przedmioty znajdujące się daleko, a wyraźnie te znajdujące się blisko. Im większą wadę wzroku ma krótkowidz, tym bliżej muszą znajdować się przedmioty, aby zobaczył je wyraźnie. Jeśli wada jest duża, rzędu kilkunastu dioptrii, to osoba krótkowzroczna nie będzie widziała ostro w żadnej odległości.

Często osoby z nieskorygowaną krótkowzrocznością patrząc w dal mrużą oczy. Zwiększają sobie tym samym głębię ostrości i widzą wyraźniej. Stąd też wzięła się łacińska nazwa krótkowzroczności: myopia, od słów mýein „zamykać” i ṓps „oko”. \

Jak wyglądają soczewki okularowe?

Soczewki okularowe “-” pomniejszają obraz, są najcieńsze w centrum soczewki, a najgrubsze na krawędziach.

Źródła:

FLANAGAN, Judith, et al. Myopia: a growing epidemic. Community eye health, 2019, 32.105: 9.

https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-narzadu-wzroku,krotkowzrocznosc—objawy–leczenie-i-zalecane-soczewki,artykul,1671130.html

https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-krotkowzrocznosc